IT-enheten

IT-enheten ansvarar för utvecklingen av IT i Åmåls kommun. Enheten har drift och underhåll av alla centrala system som körs i Åmåls kommun och av vissa gemensamma system i Dalsland. Dagligen bemannas en så kallad helpdesk där alla användare kan göra felanmälan och få support. Enheten utvecklar kommunens webb och intranät samt uppdaterar med information som kommer från olika verksamheter.

Enheten ansvarar för utbyggnad av it-infrastruktur för kommunens verksamheter i hela kommunen. Detta för att ge alla en bra tillgång till kommunens förvaltningsnät. Enheten ansvarar även för kommunens telefoni- och växeltjänster.

 

Åmåls kommuns IT-chef
IT-chef
Pontus Karlsson
E-post pontus.karlsson@amal.se

Webbansvarig
Daniel Hofling
E-post daniel.hofling@amal.se
     


 IT-tekniker/webbredaktör 
Thomas Hedenberg
E-post thomas.hedenberg@amal.se


Nätverkstekniker
Joakim Svensson
E-post joakim.svensson@amal.se

 

     


Datatekniker
Mikael Lundahl
E-post mikael.lundahl@amal.se


Datatekniker
Patric Mattsson
E-post patric.mattsson@amal.se

 

 

Datatekniker
Kjell Fjelstad
E-post kjell.fjelstad@amal.se

Datatekniker
Mikael Pettersson
E-post mikael.pettersson@amal.se



Växeltelefonist
Eva Nilsson
E-post eva.nilsson@amal.se

Anna Belsing
Färdtjänstutredare
Anna Belsing / Föräldraledig
E-post anna.belsing@amal.se

Färdtjänstutredare
Malin Sjöberg
E-post malin.sjoberg@amal.se

Helpdesk
Telefon 0532 - 170 70
E-post helpdesk@amal.se

Besöksadress
Norrtull, Kyrkogatan 2
662 37 Åmål

 

Sidan uppdaterades 2018-06-28

Synpunkter på sidan?