IT-enheten

IT-enheten ansvarar för utvecklingen av IT i Åmåls kommun. Enheten har drift och underhåll av alla centrala system som körs i Åmåls kommun och av vissa gemensamma system i Dalsland. Dagligen bemannas en så kallad helpdesk där alla användare kan göra felanmälan och få support.

Enheten ansvarar för utbyggnad av it-infrastruktur för kommunens verksamheter i hela kommunen. Detta för att ge alla en bra tillgång till kommunens förvaltningsnät. Enheten ansvarar även för kommunens telefoni.

Kontakta oss

IT-chef
Torbjörn Stake
E-post: torbjorn.stake@amal.se

Helpdesk
Sebastian Kaye
E-post: sebastian.kaye@amal.se

IT-tekniker
Thomas Hedenberg
E-post: thomas.hedenberg@amal.se

Nätverkstekniker
Vakant

 

Datatekniker
Mikael Lundahl
E-post: mikael.lundahl@amal.se

Datatekniker
Patric Mattsson
E-post: patric.mattsson@amal.se

 

Datatekniker
Kjell Fjelstad
E-post: kjell.fjelstad@amal.se 

Datatekniker
Mattias Johansson
E-post:
mattias.johansson@amal.se

 
Helpdesk
Telefon 0532 - 170 70
E-post helpdesk@amal.se

Besöksadress
Norrtull, Kyrkogatan 2
662 37 Åmål

 

Sidan uppdaterades 2020-09-01

Synpunkter på sidan?