IT-enheten

IT-enheten ansvarar för utvecklingen av IT i Åmåls kommun. Enheten har drift och underhåll av alla centrala system som körs i Åmåls kommun och av vissa gemensamma system i Dalsland. Dagligen bemannas en så kallad helpdesk där alla användare kan göra felanmälan och få support. Enheten utvecklar kommunens webb och intranät samt uppdaterar med information som kommer från olika verksamheter.

Enheten ansvarar för utbyggnad av it-infrastruktur för kommunens verksamheter i hela kommunen. Detta för att ge alla en bra tillgång till kommunens förvaltningsnät. Enheten ansvarar även för kommunens telefoni- och växeltjänster.

 

Åmåls kommuns IT-chef
IT-chef
Pontus Karlsson
Telefon 170 67
E-post pontus.karlsson@amal.se

Webbansvarig
Daniel Hofling
Telefon 174 91
E-post daniel.hofling@amal.se
     


 IT-tekniker/webbredaktör 
Thomas Hedenberg
Telefon 170 71
E-post thomas.hedenberg@amal.se


Nätverkstekniker
Joakim Svensson
Telefon 170 72
E-post joakim.svensson@amal.se

 

     


Datatekniker
Mikael Lundahl
Telefon 174 92
E-post mikael.lundahl@amal.se


Datatekniker
Patric Mattsson
Telefon 174 93
E-post patric.mattsson@amal.se

 

 

Datatekniker
Kjell Fjelstad
Telefon 173 39
E-post kjell.fjelstad@amal.se

Datatekniker
Mikael Pettersson
Telefon 174 94
E-post mikael.pettersson@amal.se



Växeltelefonist
Eva Nilsson
Telefon 170 00
E-post eva.nilsson@amal.se



Reception Norrtull
Annica Waldebro 
Telefon 170 00
E-post annica.waldebro@amal.se

Helpdesk
Telefon 0532 - 170 70
E-post helpdesk@amal.se

Besöksadress
Norrtull, Kyrkogatan 2
662 37 Åmål

 

Sidan uppdaterades 2016-11-17

Synpunkter på sidan?